Humanitárny vodca
„Seva“ – nezištná služba je jedným zo základných princípov duchovnej cesty. Sant Rajinder Singh Ji Maharaj hovorí, že skutočná nezištná služba je vyjadrením lásky. Zahŕňa viac, než len pomoc vlastnej fyzickej rodine; zahŕňa celé ľudstvo. Okrem nepretržitého a nezištného cestovania do všetkých kútov sveta, aby šíril posolstvo mieru, lásky a jednoty ľudí prostredníctvom rozhovorov, meditačných seminárov a stretnutí s ľuďmi, zabezpečuje aj poskytovanie pomoci ľuďom trpiacim následkom prírodných katastrof. Či už to bolo zemetrasenie v Mexico City, sopečná katastrofa v Kolumbii, prívalové záplavy v Indii a hurikány, ktoré vyčíňali napríklad na Floride v Spojených štátoch, Sant Rajinder Singh dbá na to, aby Science of Spirituality – Sawan Kirpal Ruhani Mission bolo pri poskytovaní prvej pomoci.
Napríklad 26. januára 2001 smrteľné zemetrasenie zdevastovalo Gudžarat, pričom viac ako pol milióna ľudí zostalo bez domova. Sant Rajinder Singh bol odhodlaný pomôcť obetiam, takže Science of Spirituality – Sawan Kirpal Ruhani Mission bola jednou z prvých organizácií, ktoré reagovali s pomocou a to nie len s potrebnými vecami, ale aj s odhodlaním okamžite začať obnovovať celú dedinu. Uvedomujúc si hodnotu vzdelania v spoločnosti, Sant Rajinder Singh pomohol obnoviť celú dedinu Sarneshwar v Indii a to nielen budovaním domov, ale vybudoval aj školu a meditačné centrum. Vďaka svojej predvídavosti si uvedomil, že mestá sú viac ako fyzické štruktúry – sú to ľudia – a jedným z najlepších spôsobov budovania jednoty je vzdelávanie mladých. Tak v Gudžaráte vznikla nová škola, ktorá pomohla ľuďom obnoviť ich životy. V priebehu jedného roka, zdieľajúc rovnaké životné podmienky ako miestni obyvatelia, členovia organizácie vybudovali mnoho nových domov, spoločenskú budovu s meditačnou sálou, školu a lekáreň.
26. decembra 2004 tsunami v Ázii spôsobilo zničenie celého regiónu, od Indie po pobrežie Afriky. Ľudia všade neveriacky pozerali správy o devastácii a zvyšujúcom sa počte mŕtvych. Sant Rajinder Singh, ktorý súcítil s obeťami, povzbudil mladých ľudí zo Science of Spirituality, aby pomohli. Mladí ľudia v priebehu niekoľkých dní zvýšili „Fond obetiam tsunami“ o 61.000 dolárov. Sant Rajinder Singh postavil tri školy v oblastiach, ktoré zničilo tsunami. Potom v júni 2006 odcestoval do štátu Tamil Nadu, aby zasvätil tri nové štátne školy, ktoré vláde darovala organizácia Science of Spirituality – Sawan Kirpal Ruhani Mission. Tieto nové školské zariadenia sú v izolovaných oblastiach devastovaných tsunami. Na svojej ceste sem bola jeho prvou zastávkou Cuddalore, kde inauguroval strednú školu v Muthu Nagar. Druhá škola, ktorú Sant Rajinder Singh pomohol postaviť, sa nazýva Govt. Je to stredná škola v Samiyarpattai. Pricestoval sem na inaguráciu školy a kľúč od školy odovzdal riaditeľovi školy. Tretiu zastávku mal Sant Rajinder Singh v Devanampattiname v mestskej strednej škole, ktorú tiež pomohol postaviť. Sant Rajinder Singh povzbudil študentov, aby venovali čas svojmu štúdiu, žili dobrým životom, boli láskaví ku každému a stali sa produktívnymi občanmi tohto sveta. Po oficiálnom prevzatí kľúčov týchto nových škôl, riaditelia vyjadrili vďačnosť a potešenie.
V Dillí Sant Rajinder Singh dohliada na chod Kirpal Ášramu, medzinárodného sídla Sawan Kirpal Ruhani Mission – Science of Spirituality (Veda o duchovnosti). Táto úloha je sama o sebe obrovská. Buduje sa nové centrum pod názvom Sant Darshan Singh Dam v Burari na predmestí Dillí pre tisícky ľudí túžiacich po meditácii. V Kirpal Ášrame je medzinárodný hosťovský dom pre návštevníkov z celého sveta. V langári – bezplatnej kuchyni – sa podávajú jedlá desiatkam tisíc ľudí na nedeľných satsangoch a stotisícom ľudí na veľkých konferenciách. Hlavným cieľom ášramov je poskytnúť miesto, kde sa ľudia môžu zdokonaliť v technike meditácie a dosiahnuť vnútorný mier.
Sant Rajinder Singh dohliada na meditačné centrá v Severnej a Južnej Amerike, v Európe, na Strednom Východe, v Ázii, v Afrike, v Austrálii a v Oceánii, ako aj v severnej, južnej a západnej Indii. Počas svojich ciest vykonáva rôzne verejné programy v nasledujúcich 34 štátoch a územiach: Spojené štáty Americké, Kanada, Mexiko, Trinidad, Portoriko, El Salvador, Dominikánska Republika, Kolumbia, Ekvádor, Peru, Guyana, Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Švajčiarsko, Maďarsko, Poľsko, Holandsko, Grécko, Taliansko, Cyprus, Česká a Slovenská republika, Spojené arabské Emiráty, Kamerun, Nigéria, Ghana, Pobrežie Slonoviny, India, Singapore, Hong Kong, Nový Zéland, Austrália a Malajzia. Počas dvoch, troch alebo štyroch dní, ktoré strávi v jednom meste, vedie intenzívne programy: meditačné semináre, verejné prednášky, rozhovory a stretnutia.
Počas svojich ciest otvoril mnoho nových meditačných centier. Jedným z cieľov jeho nepretržitého cestovania je zblížiť ľudí rôznych kultúr. Na jeho programy sa schádzajú ľudia z celého sveta a uzatvárajú nové priateľstvá. Táto synergia pomáha priniesť to, čo On nazýva „Jednota v rôznorodosti“.