Časté otázky

Časté otázky

Čo robiť pre správnu meditáciu?

Otázka: Prosím Ťa, poraď, ako môžem zlepšiť svoju meditáciu

Majster: Je niekoľko faktorov, ktoré pomáhajú, aby meditácia bola lepšia. Za prvé, meditujme vtedy, keď nie sme unavení. Inak sa môže stať, že ľahko zaspíme. Ak sme po celý deň ťažko pracovali a koncom dňa sa pustíme do meditačného cvičenia, s veľkou pravdepodobnosťou zaspíme.

Vyberme si takú dennú dobu, keď sme svieži. Preto je dobré meditovať v skorých ranných hodinách. Vždy nám odporúčali túto dobu. V dávnych časoch, keď ešte nebola elektrina, ľudia si líhali pri západe slnka, pretože svietiť vedeli len kahanmi a sviečkami. Skoro ráno, keď vstali, ich telo bolo oddýchnuté. To isté môžeme urobiť aj v dnešnej dobe. Ak si počas noci oddýchneme, je menšia pravdepodobnosť, že pri meditácii zaspíme.

Ďalej, ak sa ráno osprchujeme, staneme sa tak skutočne bdelými. Na Východe je zvykom ranné sprchovanie. Na Západe však zisťujem, že je zaužívané večerné sprchovanie sa. Ale, ak sa nám podarí osviežiť sa takto skoro ráno, pomôže to našej meditácii, lebo budeme úplne bdelí.

Ak svoje duchovné cvičenie vykonávame stále na tom istom mieste, potom aj okolie môže prispievať k lepšej meditácii. Vtedy si už sadáme s vedomím: „Toto je moje miesto, kde meditujem.“ Sadáme si v duchovnej nálade a naša pozornosť je na nás samotných, na Majstrovi, na Bohu. Udržujme si jedno také miesto výlučne pre našu meditáciu. Vybrané miesto bude mať pre nás takú atmosféru, že naša pozornosť sa ľahšie obráti dovnútra.

Tieto faktory spolu nám budú pomáhať, aby sa naša meditácia zlepšovala.