Duchovný vodca svetového významu

Duchovný vodca svetového významu

Sant Rajinder Singh Ji Maharaj

Mester

    V každej dobe žijú ľudia, ktorí zasväcujú svoj život službe ľudstvu. Niektorí prispievajú k zlepšeniu spoločnosti v ekonomickej sfére, v sociálnej alebo kultúrnej, iní prispievajú ku kvalite života pomocou vedy a technológie. Ďalší pôsobia vo vedúcich pozíciách a do našich dejín prinášajú pozitívne zmeny. Je ešte jedna skupina ľudí, ktorá obetuje svoj život duchovnému rastu ľudstva. Oni už objavili vnútorné dimenzie bytia a rozpoznali hlboké duchovné pravdy. Svoj život trávia zdieľaním týchto vnútorných poznaní s tými, ktorí hľadajú odpovede na večné duchovné otázky ohľadom mystéria života a smrti.

Sant Rajinder Singh je jedným z tých veľkých osobností, ktorých život je predurčený prinášať duchovný vzostup ľudstva. Cestujúc po celom svete odovzdáva poznatky o tom, ako môžu ľudia odhaliť bohaté poklady duchovného poznania v sebe a dosiahnuť vnútorný a vonkajší mier. Je duchovným Majstrom Science of Spirituality (Veda o duchovnosti) - Sawan Kirpal Ruhani Mission, a odovzdáva praktickú techniku meditácie, ktorá umožňuje ľuďom získať skúsenosť ohľadom vnútorných duchovných svetov.

"Meditácia", hovorí Sant Rajinder Singh, "je proces, pomocou ktorého sa dostaneme do kontaktu s Prúdom vnútorného Svetla a Zvuku a získavame vedomosti o našej duši. Prostredníctvom obrátenia pozornosti dovnútra sa môžeme pozdvihnúť nad vedomie fyzického tela, cestovať do duchovných sfér a dosiahnuť zjednotenie našej duše s Bohom. Táto skúsenosť nám prinesie vnútorný mier a šťastie.

Sant Rajinder Singh zvoláva dvakrát ročne medzinárodnú konferenciu, aby mohol zdieľať odkaz mieru a jednoty. Každý rok vo februári organizuje „Medzinárodnú konferenciu ľudskej jednoty“ a v septembri celosvetovú „Konferenciu Mystiky“.

Konferencia vo februári sa sústreďuje na témy jednota a mier. Rečníci z každého kontinentu, ktorí predstavujú hlavné náboženstvá, filozofie a spoločenské organizácie, sa zúčastňujú na stretnutiach, seminároch a pracovných stretnutiach, aby našli praktické spôsoby, ako vniesť jednotu do všetkých oblastí života. Náboženskí a občianski lídri z celého sveta tiež hovoria o význame jednoty.

Svetová „Konferencia Mystiky“ je priekopnícka konferencia, ktorej iniciátorom je Sant Rajinder Singh, aby pomohol ľuďom pochopiť, akú rolu má mystika v pretváraní ich životov. Sant Rajinder Singh to definoval na zahájení konferencii takto: „Mojim cieľom je odstrániť z mystiky závoj tajomnosti“. Konferencia naučila ľudí, že mystika je taký praktický spôsob života, ktorým sa rozvíjame fyzicky, intelektuálne aj duchovne. Pomocou meditácie môžeme objaviť tajomstvá života, môžeme sa oslobodiť od strachu zo smrti a zažiť skutočnú radosť a trvalé šťastie. Ako hovorí Sant Rajinder Singh: „Mystika nie je strnulá; je čulá. Cieľom konferencie je pomôcť ľuďom, aby aktivizovali mystiku vo svojich životoch. Týmto pomôžu sami sebe ako aj ľuďom okolo seba dosiahnuť šťastie a nekonečnú lásku.“

Sant Rajinder Singh je prezidentom medzinárodných konferencií „Ľudskej jednoty“, prezidentom „Svetovej rady náboženstiev“ a vo februári bol zvolený za prezidenta 7. "Svetovej konferencie náboženstiev". Predsedal 16. medzinárodnej konferencii „Ľudskej jednoty“, ktorá sa konala v septembri 1996 a na 17.-25. konferencii „Ľudskej jednoty“, ktoré sa konali na takých miestach ako Nemecko, India, Peru, Portoriko, Dominikánska republika, Cali, Medellin a Bogota v Kolumbii a Ekvádor.

V auguste 1994 predsedal 7. konferencii „Svetových náboženstiev“. Hosťujúcim rečníkom bol aj Jeho Svätosť Dalajláma, ktorý otvoril hlavný program 6. februára; ďalej Giani Zail Singh, jeden z dávnejších prezidentov Indie a Pir Vilayat Khan. Pred konferenciou zorganizoval Sant Rajinder Singh trojdňový duchovný rozhovor na tému „Meditácia, motlitba a nenásilnosť“, ktorý bol prvý tohto druhu medzi náboženstvami. Sant Rajinder Singh bol hlavným rečníkom v Parlamente svetového náboženstva a mieru v Ríme a Riva del Garda, v Taliansku v roku 1994. Stretol sa s pápežom Jánom Pavlom II., stretol Jeho Svätosť Dalajlámu, prezidenta USA Billa Clintona, generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana a mnohých ďalších vedúcich predstaviteľov. Na 18. konferencii „Ľudskej jednoty“ sa stretol aj s dávnejším prezidentom Poľska, Lechom Walesom.

Sant Rajinder Singh zorganizoval a viedol niekoľko mierových pochodov. Zorganizoval a viedol tiež mierový pochod v rámci 7. konferencie „Svetových náboženstiev“ konanej 3. februára 1994 v Dillí, na ktorej sa zúčastnilo viac, ako stotisíc ľudí.

Sant Rajinder Singh je medzinárodne uznávaným učiteľom meditácie. Miliónom ľudí na celom svete predstavuje na meditačných seminároch, v televíznych a rozhlasových programoch, v magazínoch a knihách túto veľmi účinnú a predsa tak jednoduchú techniku meditácie. Jeho techniku na dosiahnutie vnútorného a vonkajšieho mieru uznávajú aj občianski, náboženskí a duchovní vodcovia. Vysoko vážení ľudia, občianski zástupcovia a hlavy štátov si Sant Rajinder Singha vážia pre jeho prácu vykonávanú za svetový mier a jednotu natoľko, že ho často navštevujú v ášrame alebo počas jeho ciest.

Počas jeho návštevy Kolumbie ho prijal kolumbijský prezident Virgilio Barco. V Austrálii ho vrúcne privítal bývalý predseda vlády Malcolm Fraser, v Guyane premiér Samuel Hinds. V októbri 1994 sa Sant Rajinder Singh stretol s pápežom Jánom Pavlom II. na svetovej konferencii „Náboženstva a mieru“ vo Vatikáne v Ríme, v Taliansku. Sant Rajinder Singh dostal pozvanie na stretnutie od Ioannes Chrysostomosa, arcibiskupa gréckej ortodoxnej viery v Nikózii. Pri „Národnej rannej motlitbe“ sa vo februári 1997 stretol Sant Rajinder Singh s vtedajším prezidentom USA, Billom Clintonom a Hillary Rodham Clinton. Sant Rajinder Singh dostal za svoju duchovnú a humanitárnu prácu mnoho ocenení a uznaní a na celom svete ho občianski a náboženskí vodcovia vítajú s úctou a uznaním. Dostal výnimočné uznanie od Štátneho zákonodarného orgánu Michigen a od Mierovej nadácie Matsugana. Minister školstva v Bogote, v Kolumbii ho v roku 1990 vyznamenal Medailou za jeho zásluhy v kultúre a v roku 1992 uznalo ministerstvo jeho prácu v oblasti vzdelávania, vedy a kultúry cenou Simona Bolivara. Bol mu ako prvému, kto nie je pôvodom z Kolumbie, udelený Zlatý Kríž, rád Santiaga de Cali, ktoré je najvyšším ocenením, aké môžu občania Cali získať. Po Sant Rajinder Singhovi pomenovali tiež pamätný deň. Starosta Baltimoru – Kurt L. Schmoke vyhlásil 27. júl 1994 za Deň Sant Rajinder Singha. Starosta San Diega mu vzdal hold vyhlásením 3. decembra v roku 2011 za deň Sant Rajinder Singha.

Program na 50. výročie vzniku OSN v New Yorku v Katedrále Svätého Jána otvoril Sant Rajinder Singh, kde uviedol do meditácie viac než tisíc ľudí. V apríli 1997 viedol meditáciu na ceremónii Zhromaždenia mimovládnych agentúr rôznych vierovyznaní na počesť nastupujúceho generálneho tajomníka Spojených národov, Jeho Excelencie Kofiho Annana a amerického veľvyslanca pri Organizácii Spojených národov, Jeho Excelencie Billa Richardsona.

Na slávnosti „Mimovládnych organizácií“ (NGO), Centra náboženstiev v New Yorku a Chrámu porozumenia (Temple of Understanding), ktoré sa konalo v júni 1997, udelilo OSN Sant Rajinder Singhovi „Cenu mieru“ v Katedrále Svätého Jána v New Yorku. V apríli 1997 sa zúčastnil ako hlavný prednášajúci na New Life Expo v New Yorku. 16. septembra 1996 organizovalo OSN celosvetové hnutie „Modlitbou za svetový mier“, v rámci ktorého zorganizoval Sant Rajinder Singh v Dillí meditačné zhromaždenie obrovských rozmerov. Sant Rajinder Singh dostal od I.I.T. (Technická univerzita v Chicagu) za svoju prácu v oblasti mieru a duchovnosti cenu „Výnimočného lídra“. Dostal pozvanie od Akadémie pobrežnej stráže USA, aby prednášal o morálnych perspektívach v riadení. V auguste v roku 2000 organizovalo OSN Miléniový mierový samit pre náboženských a duchovných lídrov z celého sveta, kde mal Sant Rajinder Singh otvárací príhovor.

Počas svojich ciest po celom svete pracuje Sant Rajinder Singh aktívne na spájaní miestnych náboženských a duchovných vodcov a na tom, aby viedli rozhovory týkajúce sa jednoty a mieru medzi náboženstvami. Na týchto stretnutiach sa zúčastňujú ľudia rôznych náboženstiev a vierovyznaní. Tieto programy sa uskutočnili v Ríme v Taliansku, Filadelfii v Pennsylvánii, Los Angeles v Kalifornii, Portlande v Oregone, Seattli v štáte Washington a Vancouvri v Kanade.